Biztonságos táplálás

A csecsemők, kisgyermekek táplálásakor fokozottan oda kell figyelni a a fertőzések megelőzése érdekében. Mind a szoptatásnál, mind pedig a tápszeres vagy szilárd táplálásnál megfelelő körültekintéssel kell eljárni a baba érdekében. Az alapvető szabályokat foglaljuk össze az alábbi cikkben.

Szoptatás esetén

Szoptatás előtt moss kezet és mosd meg a melleid!
Ha fejned kell, akkor is alaposan mosd meg mindkettőt, a műveletet pedig kifőzött eszközökkel végezd el! A lefejt anyatejet azonnal hűtsd le, jól záródó edényben tárold az etetésig. A hűtőszekrényben tárolt anyatejet ajánlott 24 órán belül felhasználni, vagy le kell fagyasztani.

Az anyatej fagyasztása -18 C-on biztonságos tárolást jelent kb. 6 hónapig. Tárold a tejet adagokra osztva, és írd rá a csomagokra a lefejés időpontját!

A mélyhűtött anyatejet a hűtőszekrényben, fokozatosan engedd fel, majd utána melegítsd! Ne használj mikrohullámú sütőt és ügyelj rá, hogy ne kerüljön bele szennyeződés. A felengedett tejet tilos újra lefagyasztani!


Tápszeres táplálás esetén

Pontosan kövesd az adott tápszer használati utasítását! Mindig tiszta kétzzel, tiszta eszközöket használva készítsd el a baba ételét! A tápszerekhez a vizet fel kell forralni, majd kissé ki kell hűteni, ezután kell a megfelelő mennyiségű tápszert adagolni hozzá. Mindig jól rázd össze a keveréket, hogy ne maradjanak benne csomók, mert eldugulhat a cumi!
Mielőtt a babádnak kínálnád a tápszert, ellenőrizd, hogy megfelelő-e a hőfoka! A tápszereket általában nem ajánlott hosszabb ideig tárolni, ezért célszerű az etetés előtt rövid idővel elkészíteni.
A kész tápszerek tárolása nem biztonságos. Ha maradt belőle, akkor inkább öntsd ki! Kivételes esetekben azonnal lehűtve, 5 C alatt 1 napig eltárolható, de mindenképpen a tápszer utasításait vedd alapul!


Szilárd táplálás esetén

A csecsemők és a kisgyermekek fokozottan ki vannak téve a fertőzéseknek. A kórokozók az étellel is bejuthatnak a szervezetükbe, ezért fokozott odafigyeléssel kell az ételeiket elkészíteni!

Mindig friss, jó minőségű alapanyagot használj! Alaposan mosd meg a zöldségeket és gyümölcsöket. Azokat is, amelyeknek a héját egyébként eltávolítod, például a banánt, narancsot is!
Külön deszkát használj húsok, valamint a zöldségek, gyümölcsök szeletelésére!
Alaposan főzd meg, forrald át az ételt! Az étkezés előtt rövid időn belül készítsd el a baba ételét, ne tárold túl hosszú ideig! Etetés előtt mindig ellenőrizd az étel hőfokát!
A maradékot hűtőben tárold, és még aznap használd fel! Mielőtt újra neki adnád, forrósítsd fel és hűtsd vissza a fogyasztási hőmérségletre!

A szabályokat az OÉTI ajánlásai alapján foglaltam össze.


Te úgyis otthon vagy a gyerekkel, ráérsz...
Anyának lenni... Hát, hogy is mondjam, elég sűrűn szívás... De az nem mindegy, hogy miért is van ez így. Talán, mert nincs empátia, nincs tisztelet és lassan az anyák megtűrt tagjai eme csodálatos világnak. De vajon miért alakul ez így és a nőtársaink is miért... »
"Te csak otthon vagy..."
Ismerős ez a mondat? Megkaptam én is párszor... és rájöttem, hogy valamilyen szinten tényleg így van, ahogy nő a gyerek a napok egyre csak rövidülnek, a munka beköszöntével pedig megváltás a buszon könyvet olvasni. »




Minden jog fenntartva © 2024, www.anyalettem.hu | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Kapcsolat: info (kukac) anyalettem.hu | WebMinute Kft.